TR

Çevir:

image57

esra uyman

Yaşam gerçek olmuş bir masaldır; yazanı, okuyanı, anlatanı ve her şeyden önemlisi yaşayanı olmak elimizde.

Yaklaşan Etkinlikler!

Yaşam Masalı İnziva 1. Seviye

image58

 8-13 Ekim - Çeşme 

Yeniden başla!
Herşeye yeniden başla..
Yaşamınla ne yaptın şimdiye kadar?
Sana ne söylendi bugüne kadar?
Kimsin, nasıl birisin, neyi yapmalısın, neyi yapmamalısın, neyi sevmelisin, neyi kınamalı, neyi hoş görmelisin, neye inanmalısın, neleri reddetmelisin, nelere katlanmalısın, neleri-nereni saklamalı, neleri ortaya çıkarmalısın?
Hepsini unut!
Hepsini sil at!
Bak bakalım; yaşam süren olan zamanı, bozdurup nelere harcıyorsun?
Hayallerine mi yatırımın yoksa korkularına mı?
Yaşam ile hemhal olup beraber yoldaşlık mı deneyimlediğin, yoksa top tüfek kavga mı giriştiğin?
Yaşamın süresince karşına çıkan her zorluk sana evrenden gelen şifreli bir mektuptur aslında. Mektubu getiren değil içindeki mesajdır önemli olan!
Mesajları okumayı öğrendiğinde yaşamla dans etmeye başlar ve var oluşunun amacına uyanırsın.. Karanlıktan aydınlığa olan yolculuğudur yaşam insanın.. Ve bu yolculukta kendi hikayesini, kendi masalını yazandır O.. Yeniden başla şimdi
Yeniden yaz kendini
Yeniden yaz kendi masalını
Sen kendi masalını yazdıkça tohumların saçılır toprağa, en saf halinin ve özbenliğinin tohumları.. Yaşamının sorumluluğu sana ait ve beyaz sayfana sadece kendini yaz şimdi!

Herşeyden bağımsız ve özgür olarak kendini yeniden doğur şimdi

Bizler bu inziva süresince;
Tantra yoga ile yaşam enerjini dengeleme pratikleri, ezoterik ve şamanik bilgilendirme ve bu bilgileri içselleştirip deneyim haline dönüştürmene eşlik edecek meditasyon çalışmaları ve birlikte yaşamla bir olmaya dönecegimiz sufi dansı ile seninle ve senin yanında yürüyor olacağız

Anlamaya, anladığımızı deneyimlemeye, deneyimlediğimizi dile dökmeye, sevilip sevmeye, yaralarımızı sarıp, hediyelerimizi paylaşmaya toplanıyoruz şimdi

Ben de! dersen;
Program, rezervasyon ve tüm soruların için Talia yı arayabilirsin.
📞 +90 (539) 566 99 69 

Yaşam Üstadı 2. Seviye

image59

Bizler, yaşamı var edenler, yaşamın sürmesini ve sonsuzluğu mümkün kılanlarız. 

Bizler, bu kocaman evreni küçücük hücrelerinde taşıyıp, anlayan ve anlatanlarız. 

Bizler yaşamız!

Var ettiğimiz her şeyden, tüm olaylardan ve oluşlardan sorumluyuz. Bu sorumluluğu almak ve kaldırıp ilerilere taşımak büyük emek ve bağlılık ister, güzel ve bağımsız yürekler ister, sevginin sonsuzluğunu ve yaratımını ister. 

Kendi yaşam türküsünü bağımsızca söylemeye adım atanlar, özgürlüğü için, kalbinin sınırsız kapılarını açmaya bükülmez niyetini ve emeğini koymuş olanlar, bir adım daha atmaya hazır mısınız?

Kendinize bir büyük adım daha yaklaşmaya, 

Karanlıkta kalmış kimliklerinizi aydınlığa çıkarmaya,

Varlığınızın burada olma sebebiyle ilgili mesajlar almaya,

Yaşamın sorumluluğunu taşımaya,

Gönüllü müsünüz?

Özgürlük doğal bir seçim, illüzyona karşı bir devrimdir. 

Bu 6 günlük ileri seviye bir seminerdir, içerisinde olmak isteyenlerin ‘Yaşam Masalı’ seminerini tamamlamış olması gereklidir.

Yer ve tarih: Yakında bildirilecek..

yorumlar

image60

M.T, 42

Yaşam Masalı benim için varlığını unuttuğum bir bahçeye geri dönmekti. Arada bir varlığını hissetsem dahi artık geçmişte kalmış üzeri örtülmüş, görünmez bir bahçe. Bakımsız, yabani otlar bitmiş, çer çöp içindeki bir harabeyi yeniden içinde yaşanır bir yer hale getirme yolu, yolculuğu haline geldi zamanla. 

Önce bahçeyi kabul etmek, evet burası vardı ve ben burada doğdum büyüdüm diyebilmek, ve her adımda yeniden ve yeniden toprağı duymak, hatırlamak. Bahçede birikmiş, hızlıca gizlice çöplerimi attığım yer olduğunu fark edip çöpleri toplamak. Her adımda yeniden çöpleri ayıklamak, ne zaman neden attığımı bile hatırlamadığım bir ton tanınmayan duygu dolu nesne... Görünen görünmeyen onlarca, yüzlerce nesne, fark etmeye başladıkça bahçemi, evimi kurtarma isteği. Evim içinde yaşadığım kurulu düzen, bahçe daha çok ben gibidir. 

Sonra yabani otları ayıklamak, yavaş yavaş toprağı havalandırmak, toprağın ekime hazır hale gelmesi için herşey. Toprağı görünür hale getirdikten sonra iyice bir havalandırmak. Şimdi bu bahçeye neler ekebilirim? Bu soruya gelebilmek.

Ve her işe giriştiğimde yanımda, yanıbaşımda yardım edenlerin olması, birbirimize yardım ederek evleri, bahçeleri, ormanları, denizleri tanımak, toprağı havalandırmak. 

En sonunda şükrederek toprak üstünden göğe bakmak. Benim için Yaşam Masalı inzivalarında bunlar olur. Kendime bakarım, kaçtığım yerleri, korktuğum şeyleri, sakladıklarımı, duymadıklarımı ve de öyle sandıklarımı görürüm.  

B.O, 40

40 yaşındayım ve ilk defa geçen yaz doğanın, yeryüzünün bir parçası olduğumu ve kan bağım, ortak geçmişim/tarihim olmayan bir takım insanların çok kısa zamanda can öte kalpten kalbe, mümkün olabilen en net ve iyi niyetimizle birbirimizin birer parçası olabileceğimizi ve birbirimizi iyileştirmeye yardım edebileceğimizi deneyimledim. 

Zamanın lineer olmadığını, 20 küsür sene önce bile olanların bugün oluyormuş gibi ruh dünyamızda canlı tutabilme yetimizin olduğunu ve o gün kadar gerçek hissedebileceğimizi ve aynı şekilde etkilenebileceğimizi farkettim, öğrendim.

Yalnızca akılcı olmanın iç huzuru bulmama yetmediğini, sadece zihin ve bedenden ibaret olmadığımı, yalnızca zihnim ile kendimi ehlileştiremeyeceğimi farkettim.

Sorumluluğunu üstlendiğim şeyleri hep ciddiye alan ben, kendimi o kadar ciddiye almamayı hazmetmeyi deneyimledim. İçten, kalpten affetmek denir iliklerime kadar hissettim ve getirdiği hafifliğin keyfini sürebildim. Bazen yetinmeyi bazense yetinmemeyi öğrendim.

Önce uzunca bir süredir hissizleştikten sonra ki dönemde akılcılığımın dozunu biraz azaltıp hissetmekten korkmamayı deneyimledim. O günkü şartlar ne getiriyor ya da götürüyorsa yine de o şartlara uygun dengeyi bulmanın imkansız olmadığına şahit oldum.

O dengeyi araştırıyorum...


G.O, 38

Ordan oraya koşuşturan, uslu dur oturdan anlamayıp gevezeliğe devam eden, sürekli şekilde ürettiği düşüncelerle hacim kaplayan, yargılayan, eleştiren, kendini insanlığın geri kalanından ayrı gören bir zihinle gittim Datça’ya. Muazzam berraklıkta masmavi bir gökyüzü, uçuşup duran bembeyaz bulutlar vardı gökyüzünde gördüğüm. Gördüm sandığım ama doğrudan bir imaja indirgeyip hafıza olarak bilincime yapıştırdığım bir not olarak kalan o gökyüzü ve duydum sandığım o güzelim ağaçların ulu yapraklarının arasından kıvrılıp giden rüzgarın sesi vardı.

Ve işte Esra’nın gözleyin dediği “ben” ile baş başaydım. Baktıkça Esra gözümün içinden kalbime, tozdan belli belirsiz seçebildiğim bir “ben” gördüm o aynada. Zihnin oynadığı türlü oyunları, bıkmaksızın devam eden gevezelikleri sakince gözlemledikçe yavaş yavaş siliniyordu tozu aynanın. Hayli zor bir temizlik. İçimde bir şey olan bitene direniyor, gerçek yansımamı görmeye her yaklaştığımda eliyle aynayı kapatıyor ya da onu tekrar çamura buluyordu.

Esra’m ve o muazzam kamp arkadaşlarım. Kamptan dönerken artık biliyordum, Esra’nın kalbime bakan gözleriydi benim aynam. Ben O’ydum o da ben. Maviş deniz, güçlü bulutlar, rüzgarın hışırdattığı yapraklar.. Artık doğrudan akıyordu tertemiz sakin zihnime o yaşam denilen, akıp giden muazzam nehir. Mermer gibi pürüzsüz olana dek bakacağız o suya direnen benliğimize. Aşk ile..


L.Ç, 47

Yaşam Masalımız
Yaşam Masalı İnziva Kampı
Hayatımdaki ilk inziva kampı deneyimi
Biraz tatil amaçlı, ne olduğunu bilmediğim, börtü böcek, kelebek, yürüyüş, biraz sohbet, muhabbet düşünerek gittim.
Hatta haberleşme için whatsapp'ta açılan guruba mayolarımızı da yanımıza alsak mı diye sordum.
Kampın ilk günü spa da olsa iyi olurdu deyişim biraz komik gelmiş olabilir arkadaşlara.
Daha sonra yavaş yavaş anladım ki tahmin ettiğim gibi bi yer değil.
Yüzleşme, kendinle yüzleşme.
Maskelerin bir bir yüzlerden çıktığı bir alan. Ben gerçek ben kimim gördüm çırılçıplak.
Acıyı ve sevinci paylaştığım insanlar. Daha önce tanımadığım bilmediğim sırdaşlar.
Yargı yok, suçlama yok, maske yok.
Hayatta sırdaşlara sahip olabilmek ne büyük bir lüksmüş.
Maskelerimi ne çok sevmişim
Ne çok yormuşlar beni oysa
Orda maskesiz, makyajsız, aynaya bakmadan, şiş, şiş gözlerle dolaştım.
Her şey, tüm duygular içten ve dolu doluydu.
Benim ilk deneyimim olduğu için etkilendim, anlayamadım, şaşırdım.
Eve döndüğümde değişik bir ben vardı.
Daha ne istediğini bilen, daha net, daha düz, daha bir ben.
İstediklerim, İstemediklerim.
O kadar farklı,
O kadar anlamlı
Ve o kadar anlatılmaz
Yaşanır evet yaşanır
Yaşadım, yaşıyorum
Şifa Olsun
Teşekkürler

D.Ö,

Gözümü açtım,

Bulutlar etrafımızda çember olmuş biz içerde o pamuk beyazın içinde, aşağımız deniz, yukardan sonsuz gökyüzüne uzanıyoruz. Zamansız bir dairede buluşan insanlarız. Saf olana ulaşma çabamız, örtüsüz olana bakma cesaretimiz yanımızda. Burada her şey oluveriyor, yavaşça ve sakince, olmaya çalışmadan olma halindeyiz. Her şeyin bu denli gerçek oluşu beni büyülüyor. Çekirdek halimize olan bu yakınlığımız kocaman bir ışık oluyor bana. Unuttuğumuz, içten içe bildiğimiz ama görmediğimiz için inanmadığımız o hakikati bana gösterdiği için. Bundan sonra her şeyi o ışıkla görmeye çalışmak bana örtüsüz o gerçek yaşamı hissettirecek. Bir bakışın sonsuz anlamı, bir ağacın sonsuz gölgesi olacak. Kendiliğinden gelen merak duygusuyla görmeye çalışacağım etrafı, gergin ipler yavaşça gevşeyecek,  sonra yine yavaşça birbirine dolanacak, belki ayrı ayrı uçuşacaklar. Keyifleri nasıl isterse, sadece izleyen değil yaşayan olacağım. İplerle birlikte hafifleyeceğim, rüzgar eserse uçuşacağım belki ben de. Savrularak değil ama hissederek olacak. 

Ne kadar aynıyız ve ne kadar farklıyız.Suya atılan taşın o sakin dalgalarıyız burada. Her katmanda hepimiz varız. Her halimizle varız ve biriz. Bütün hissetme haliyle buradayız hepimiz. Kayıp parçalarımızı bulmak için kırılanları onarmak için birbirimizin aynası olduk. Ayna olmanın nasıl muhteşem bişey olduğunu, anlamanın ötesinde ilk kez burada hissettim.

Burada bana görme, dönüşme ve yaratma cesareti veren herkese derin bir şükran duyuyorum. Esra, gör demeden göstermenin, duy demeden duyurmanın nezaketle nasıl mümkün olduğunu gösterdiğin için ve her şey için sonsuz teşekkür ederim.

Şimdi içimde kıpırdanan minik küçük ışıklara bakmak için gözlerimi kapatıyorum. Gözlerim kapalıyken daha önce hiç olmadığı kadar aydınlık.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Çalışmalardan sonra yaşadığınız değişimleri, görüşlerinizi, önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz..

Abone Ol

En son etkinliklerden haberdar olmak ister misin?

Etkinlikler

 

Yaşam Masalı İnziva 1. Seviye

9/10/2019-13/10/2019

Yaşam Masalı İnziva 1. Seviye

08:00 - 22:00

Çeşmeköy/Çeşme/İzmir

Etkinlik Bilgileri

9/10/2019-13/10/2019

Yaşam Masalı İnziva 1. Seviye

Yeniden başla!
Herşeye yeniden başla..
Yaşamınla ne yaptın şimdiye kadar?
Sana ne söylendi bugüne kadar?
Kimsin, nasıl birisin, neyi yapmalısın, neyi yapmamalısın, neyi sevmelisin, neyi kınamalı, neyi hoş görmelisin, neye inanmalısın, neleri reddetmelisin, nelere katlanmalısın, neleri-nereni saklamalı, neleri ortaya çıkarmalısın?
Hepsini unut!
Hepsini sil at!
Bak bakalım; yaşam süren olan zamanı, bozdurup nelere harcıyorsun?
Hayallerine mi yatırımın yoksa korkularına mı?
Yaşam ile hemhal olup beraber yoldaşlık mı deneyimlediğin, yoksa top tüfek kavga mı giriştiğin?
Yaşamın süresince karşına çıkan her zorluk sana evrenden gelen şifreli bir mektuptur aslında. Mektubu getiren değil içindeki mesajdır önemli olan!
Mesajları okumayı öğrendiğinde yaşamla dans etmeye başlar ve var oluşunun amacına uyanırsın.. Karanlıktan aydınlığa olan yolculuğudur yaşam insanın.. Ve bu yolculukta kendi hikayesini, kendi masalını yazandır O.. Yeniden başla şimdi
Yeniden yaz kendini
Yeniden yaz kendi masalını
Sen kendi masalını yazdıkça tohumların saçılır toprağa, en saf halinin ve özbenliğinin tohumları.. Yaşamının sorumluluğu sana ait ve beyaz sayfana sadece kendini yaz şimdi!
Herşeyden bağımsız ve özgür olarak kendini yeniden doğur şimdi
Bizler bu inziva süresince;
Tantra yoga ile yaşam enerjini dengeleme pratikleri, ezoterik ve şamanik bilgilendirme ve bu bilgileri içselleştirip deneyim haline dönüştürmene eşlik edecek meditasyon çalışmaları ve birlikte yaşamla bir olmaya dönecegimiz sufi dansı ile seninle ve senin yanında yürüyor olacağız
Anlamaya, anladığımızı deneyimlemeye, deneyimlediğimizi dile dökmeye, sevilip sevmeye, yaralarımızı sarıp, hediyelerimizi paylaşmaya toplanıyoruz şimdi
Ben de! dersen;
Program, rezervasyon ve tüm soruların için Talia yı arayabilirsin.
📞 +90 (539) 566 99 69 

08:00 - 22:00

Çeşmeköy/Çeşme/İzmir